EPCOS - TDK Electronics B32656S1474K566
Part No.:
B32656S1474K566
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 1.7KVDC SCRW
Shipping
B32656S1474K566 Information
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
750V
Voltage Rating - DC:
1700V (1.7kV)
ESR (Equivalent Series Resistance):
6 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)
Lead Spacing:
0.945" (24.00mm)