EPCOS - TDK Electronics B32656S0125K561
Part No.:
B32656S0125K561
Description:
CAP FILM 1.2UF 10% 1KVDC SCREW
Shipping
B32656S0125K561 Information
Capacitance:
1.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
480V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
ESR (Equivalent Series Resistance):
5 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max):
1.555" (39.50mm)
Lead Spacing:
1.004" (25.50mm)