EPCOS - TDK Electronics B32656S0105J565
Part No.:
B32656S0105J565
Package:
Rectangular Box
Description:
CAP FILM 1UF 5% 1KVDC SCREW
Shipping
B32656S0105J565 Information
Package/Case:
Rectangular Box
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
480V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
ESR (Equivalent Series Resistance):
6 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max):
1.555" (39.50mm)
Termination:
Screw Terminals
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)