EPCOS - TDK Electronics B32656G5505K000
Part No.:
B32656G5505K000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Description:
CAP FILM 5UF 10% 750VDC RADIAL
Shipping
B32656G5505K000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
750V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
Height - Seated (Max):
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)