Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components AY2472M49Y5US63L7
Part No.:
AY2472M49Y5US63L7
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Shipping
AY2472M49Y5US63L7 Information
Manufacturer:
Series:
AY2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
440VAC
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200, X1, Y2
Applications:
Safety, Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)