Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components AY2103M61Y5VS63L0
Part No.:
AY2103M61Y5VS63L0
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10000PF 440VAC Y5V RAD
Shipping
AY2103M61Y5VS63L0 Information
Manufacturer:
Series:
AY2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
440VAC
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Flame Retardant
Ratings:
AEC-Q200, X1, Y2
Applications:
Safety, Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.610" Dia (15.50mm)
Height - Seated (Max):
0.728" (18.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)