AXO315.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AXO315 |
| Manufacturer | Tronics |
| Series | AXO® |
| Package/Case | 28-CLCC (J-Lead) |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Type | Digital |
| Axis | X |
| Acceleration Range | ±14g |
| Sensitivity (LSB/g) | - |
| Sensitivity (mV/g) | - |
| Bandwidth | 300Hz |
| Output Type | SPI |
| Voltage - Supply | 5V |
| Features | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 28-CLCC (12x12) |
The following parts include "AXO315" in Silicon Labs AXO315.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.