Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AXO215 |
| Manufacturer | Tronics |
| Series | AXO® |
| Package/Case | 28-CLCC (J-Lead) |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Obsolete |
| Type | Digital |
| Axis | X |
| Acceleration Range | ±15g |
| Sensitivity (LSB/g) | 500k |
| Sensitivity (mV/g) | - |
| Bandwidth | 300Hz |
| Output Type | SPI |
| Voltage - Supply | 4.75 ~ 5.25V |
| Features | Temperature Sensor |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 28-CLCC (12x12) |
The following parts include "AXO215" in Silicon Labs AXO215.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.