Pulse Electronics AWVT004040121R0M00
Part No.:
AWVT004040121R0M00
Package:
1616 (4040 Metric)
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
AWVT004040121R0M00 Information
Series:
AWVT
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.7 A
Current - Saturation (Isat):
2.6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
40mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.051" (1.30mm)