Pulse Electronics AWVT003030121R0M00
Part No.:
AWVT003030121R0M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1212 (3030 Metric)
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
AWVT003030121R0M00 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
AWVT
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.7 A
Current - Saturation (Isat):
2.79A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
60mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1212
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)