Pulse Electronics AWVS00404018101M00
Part No.:
AWVS00404018101M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1616 (4040 Metric)
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
AWVS00404018101M00 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
AWVS
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
340 mA
Current - Saturation (Isat):
410mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.5Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)