Pulse Electronics AWVH002520124R7M00
Part No.:
AWVH002520124R7M00
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 4.7UH 930MA 0.195OHM
Shipping
AWVH002520124R7M00 Information
Series:
AWVH
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
930 mA
Current - Saturation (Isat):
1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
195mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.049" (1.25mm)