Pulse Electronics AWVF004040182R2M00
Part No.:
AWVF004040182R2M00
Package:
1616 (4040 Metric)
Shipping
AWVF004040182R2M00 Information
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.7 A
Current - Saturation (Isat):
3A
DC Resistance (DCR):
47mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.075" (1.90mm)