Pulse Electronics AWVF00303015330M00
Part No.:
AWVF00303015330M00
Package:
1212 (3030 Metric)
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
AWVF00303015330M00 Information
Series:
AWVF
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
600 mA
Current - Saturation (Isat):
650mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
930mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
1212
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)