Pulse Electronics AWCM0016100862NJ00
Part No.:
AWCM0016100862NJ00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
INDUCTOR RF
Shipping
AWCM0016100862NJ00 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
AWCM
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
62 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
280 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
510mOhm Max
Q @ Freq:
38 @ 200MHz
Frequency - Self Resonant:
2.3GHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Height - Seated (Max):
0.040" (1.02mm)