KYOCERA AVX AU01ZC103KAG2A
Part No.:
AU01ZC103KAG2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10000PF 10V X7R 0201
Shipping
AU01ZC103KAG2A Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
AU
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Gold Flash Termination
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.013" (0.33mm)