Microchip Technology ATMEGA1281-16MUR
Part No.:
ATMEGA1281-16MUR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64QFN
Shipping
ATMEGA1281-16MUR Information
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
16MHz
Number of I/O:
54
Program Memory Size:
128KB (64K x 16)
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)