Microchip Technology AT91M40400-33AC
Part No.:
AT91M40400-33AC
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
100-TQFP
Shipping
AT91M40400-33AC Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
100-TQFP
Series:
AT91SAM
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM7®
Core Size:
16/32-Bit
Speed:
33MHz
Connectivity:
EBI/EMI, UART/USART
Peripherals:
WDT
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 3.6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C