Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | APTGT600U170D4G |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | - |
| Package/Case | D4 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Configuration | Single |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1100 A |
| Power - Max | 2900 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.4V @ 15V, 600A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1 mA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 51 nF @ 25 V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | D4 |
The following parts include "APTGT600U170D4G" in Silicon Labs APTGT600U170D4G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.