Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | APTGT600A60G |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | - |
| Package/Case | SP6 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Configuration | Half Bridge |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 700 A |
| Power - Max | 2300 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.8V @ 15V, 600A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 750 µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 49 nF @ 25 V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | SP6 |
The following parts include "APTGT600A60G" in Silicon Labs APTGT600A60G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.