Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | APT75GP120JDQ3 |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | POWER MOS 7® |
| Package/Case | ISOTOP |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| IGBT Type | PT |
| Configuration | Single |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 128 A |
| Power - Max | 543 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3.9V @ 15V, 75A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1.25 mA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 7.04 nF @ 25 V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | ISOTOP® |
The following parts include "APT75GP120JDQ3" in Silicon Labs APT75GP120JDQ3.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.