Pulse Electronics APSC000505304R7TS0
Part No.:
APSC000505304R7TS0
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
APSC000505304R7TS0 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
APSC
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
1.32A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
72mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)