ANT-MAX.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ANT-MAX |
| Manufacturer | Peplink |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| RF Family/Standard | Cellular, Navigation, WiFi |
| Frequency Group | Wide Band |
| Frequency (Center/Band) | 788.5MHz, 1.588GHz, 2.055GHz, 2.45GHz, 3.9GHz, 5.5GHz |
| Frequency Range | 617MHz ~ 960MHz, 1.41GHz ~ 2.7GHz, 1.575GHz ~ 1.602GHz, 2.4GHz ~ 2.5GHz, 3.4GHz ~ 4.4GHz, 5GHz ~ 6GHz |
| Antenna Type | Module |
| Number of Bands | 6 |
| VSWR | 2, 2.5 |
| Return Loss | - |
| Gain | 3dBi, 0.9dBi, 6.2dBi, 5.7dBi, 5.4dBi, 7.4dBi |
| Power - Max | 10 W |
| Features | LNA |
| Termination | RP-SMA Male, SMA Male |
| Ingress Protection | IP67 |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | - |
| Height (Max) | 4.930" (125.22mm) |
| Applications | 5G, GPS, LTE, Wi-Fi |
The following parts include "ANT-MAX" in Silicon Labs ANT-MAX.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.