AN_GPS_A236.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AN_GPS_A236 |
| Manufacturer | Maswell Communication Tech. |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| RF Family/Standard | Navigation |
| Frequency Group | UHF (1GHz ~ 2GHz) |
| Frequency (Center/Band) | 1.581GHz |
| Frequency Range | 1.561GHz ~ 1.602GHz |
| Antenna Type | Module |
| Number of Bands | 1 |
| VSWR | 1.5 |
| Return Loss | - |
| Gain | 5dBic |
| Power - Max | - |
| Features | Cable - 3m, LNA, Filter |
| Termination | SMA |
| Ingress Protection | IP67 |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Adhesive, Magnetic |
| Height (Max) | 0.740" (18.80mm) |
| Applications | Beidou, Galileo, GLONASS, GPS |
The following parts include "AN_GPS_A236" in Silicon Labs AN_GPS_A236.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.