AN_GPS_A003 MCX.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AN_GPS_A003 MCX |
| Manufacturer | Maswell Communication Tech. |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| RF Family/Standard | Navigation |
| Frequency Group | UHF (1GHz ~ 2GHz) |
| Frequency (Center/Band) | 1.575GHz |
| Frequency Range | 1.574GHz ~ 1.576GHz |
| Antenna Type | Module |
| Number of Bands | 1 |
| VSWR | 1.5, 2 |
| Return Loss | - |
| Gain | 2dBic |
| Power - Max | - |
| Features | LNA |
| Termination | MCX Male |
| Ingress Protection | IP65, IP66, IP67 |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Height (Max) | 0.571" (14.50mm) |
| Applications | GPS |
The following parts include "AN_GPS_A003 MCX" in Silicon Labs AN_GPS_A003 MCX.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.