Pulse Electronics AMRU00101040220MA1
Part No.:
AMRU00101040220MA1
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
AMRU00101040220MA1 Information
Series:
AMRx
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.5 A
Current - Saturation (Isat):
5A
DC Resistance (DCR):
66mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.457" L x 0.402" W (11.60mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)