Pulse Electronics AMRU000606306R8MA1
Part No.:
AMRU000606306R8MA1
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
AMRU000606306R8MA1 Information
Series:
AMRx
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.5 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
49.5mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)