Pulse Electronics AMRU00040412R47MA1
Part No.:
AMRU00040412R47MA1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 470NH 5A 20 MOHM SMD
Shipping
AMRU00040412R47MA1 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
AMRU
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
20mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.185" L x 0.165" W (4.70mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)