Pulse Electronics AMHS001313138R2LA6
Part No.:
AMHS001313138R2LA6
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
AMHS001313138R2LA6 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
AMHS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
25A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
16mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.543" L x 0.543" W (13.80mm x 13.80mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)