Pulse Electronics AMHS00131313150LC3
Part No.:
AMHS00131313150LC3
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
AMHS00131313150LC3 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
AMHS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
16A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
33.2mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.543" L x 0.543" W (13.80mm x 13.80mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)