Pulse Electronics AKPE002012102R2TA2
Part No.:
AKPE002012102R2TA2
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
AKPE002012102R2TA2 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
AKP
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
500mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
125mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
3 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)