Pulse Electronics AKPB002012103R3MA2
Part No.:
AKPB002012103R3MA2
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
AKPB002012103R3MA2 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
AKPx
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
800 mA
Current - Saturation (Isat):
300mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
240mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
3 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)