AFVDFT187A5.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AFVDFT187A5 |
| Manufacturer | Hoff-Trex® |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Terminal Type | Standard |
| Gender | Female |
| Tab Width | 0.187" (4.75mm) |
| Tab Thickness | 0.020" (0.51mm) |
| Tab Length | 0.252" (6.40mm) |
| Length - Overall | 0.748" (19.00mm) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 16-22 AWG |
| Insulation | Fully Insulated |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Features | - |
| Color | Red |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Tin |
The following parts include "AFVDFT187A5" in Silicon Labs AFVDFT187A5.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.