Pulse Electronics AFDI00282811820M06
Part No.:
AFDI00282811820M06
Package:
Radial, 3 Leads
Shipping
AFDI00282811820M06 Information
Package/Case:
Radial, 3 Leads
Inductance:
82 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11 A
Current - Saturation (Isat):
8A
DC Resistance (DCR):
30.5mOhm Max
Operating Temperature:
-50°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):
0.429" (10.90mm)