Pulse Electronics AFDI00282811470M06
Part No.:
AFDI00282811470M06
Package:
Radial
Shipping
AFDI00282811470M06 Information
Package/Case:
Radial
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
16 A
Current - Saturation (Isat):
16.2A
DC Resistance (DCR):
14.7mOhm Max
Operating Temperature:
-50°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):
0.429" (10.90mm)