Pulse Electronics AFDI00282811330M06
Part No.:
AFDI00282811330M06
Package:
Radial
Shipping
AFDI00282811330M06 Information
Package/Case:
Radial
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
18 A
Current - Saturation (Isat):
18A
DC Resistance (DCR):
11.3mOhm Max
Operating Temperature:
-50°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):
0.429" (10.90mm)