Pulse Electronics AFDI00282811100M06
Part No.:
AFDI00282811100M06
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial
Description:
INDUCTOR CHOKE
Shipping
AFDI00282811100M06 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
AFDI
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
36 A
Current - Saturation (Isat):
30A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
3.64mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-50°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):
0.429" (10.90mm)