EPCOS - TDK Electronics ADM45FDC-100M
Part No.:
ADM45FDC-100M
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
4-SMD, J-Lead
Description:
POC INDUCTOR, 10 UH, EIA 1812
Shipping
ADM45FDC-100M Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
ADM45FDC
Package/Case:
4-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
900 mA
Current - Saturation (Isat):
1.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
260mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-SMD
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)