YAGEO AC0805KKX7R9BB105
Part No.:
AC0805KKX7R9BB105
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R 0805
Shipping
AC0805KKX7R9BB105 Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
AC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)