Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | A401-25 |
| Manufacturer | Tekscan |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Operating Force | 3175.15kgf (7000lbs) |
| Output | Voltage |
| Sensor Type | Force Sensing Resistor |
| Accuracy | - |
| Compensated Temperature | - |
| Voltage - Supply | - |
| Actuator Type | Flat Membrane |
| Actuator Style/Size | Round, 25.4mm |
| Includes | Sensor, Resistor, Capacitors |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C |
The following parts include "A401-25" in Silicon Labs A401-25.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.