FSR07DE.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FSR07DE |
| Manufacturer | Ohmite |
| Series | FSR |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Operating Force | 5.00kgf (11lbs) |
| Output | - |
| Sensor Type | Force Sensing Resistor |
| Accuracy | - |
| Compensated Temperature | - |
| Voltage - Supply | - |
| Actuator Type | Flat Membrane |
| Actuator Style/Size | Round, 18.00mm |
| Includes | Sensor, Resistor |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
The following parts include "FSR07DE" in Silicon Labs FSR07DE.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.