FMAMSDXX005WC2C3.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FMAMSDXX005WC2C3 |
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | FMA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Operating Force | 0.51kgf (1lb) |
| Output | Digital |
| Sensor Type | Force Sensing Resistor |
| Accuracy | - |
| Compensated Temperature | 5°C ~ 50°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Actuator Type | Ball |
| Actuator Style/Size | Round, 0.8mm |
| Includes | Sensor |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
The following parts include "FMAMSDXX005WC2C3" in Silicon Labs FMAMSDXX005WC2C3.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.