Bourns Inc. 9250A-151-RC
Part No.:
9250A-151-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 150NH 1.47A 37 MOHM TH
Shipping
9250A-151-RC Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
9250A
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.47 A
Current - Saturation (Isat):
1.47A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
37mOhm Max
Q @ Freq:
51 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
250MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)