Vishay Sprague 80D223P016KE2DE3
Part No.:
80D223P016KE2DE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 22000UF 16V SNAP TH
Shipping
80D223P016KE2DE3 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
80D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
35mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
5.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
6.1 A @ 40 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)