Vishay Sprague 80D221P250JD2DE3
Part No.:
80D221P250JD2DE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 220UF 250V SNAP TH
Shipping
80D221P250JD2DE3 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
80D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
343mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
5.2 A @ 40 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)