TXC CORPORATION 7R-40.000MEEE-T
Part No.:
7R-40.000MEEE-T
Manufacturer:
TXC CORPORATION
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Description:
CRYSTAL 40.0000MHZ 12PF SMD
Shipping
7R-40.000MEEE-T Information
Manufacturer:
TXC CORPORATION
Series:
7R
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
40 MHz
Frequency Stability:
Frequency Tolerance:
Load Capacitance:
12pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
80 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.081" L x 0.065" W (2.05mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)