Würth Elektronik 74438335100HT
Part No.:
74438335100HT
Manufacturer:
Würth Elektronik
Category:
Fixed Inductors
Package:
1212 (3030 Metric)
Description:
HIGH TEMP POWER INDUCTOR 3015; 1
Shipping
74438335100HT Information
Manufacturer:
Würth Elektronik
Series:
WE-MAPI
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Iron Alloy
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
2.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
549.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
19MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1212
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)