Würth Elektronik 7443082010B
Part No.:
7443082010B
Manufacturer:
Würth Elektronik
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
WE-HCM SMT HIGH CURRENT FLAT WIR
Shipping
7443082010B Information
Manufacturer:
Würth Elektronik
Series:
WE-HCM
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Manganese Zinc Ferrite (MnZn)
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
70 A
Current - Saturation (Isat):
117A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.114mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
90MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.425" L x 0.323" W (10.80mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)