Renesas Electronics Corporation 71T75602S166PFGI8
Part No.:
71T75602S166PFGI8
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Memory
Package:
100-LQFP
Description:
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 100TQFP
Shipping
71T75602S166PFGI8 Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
100-LQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Synchronous, SDR (ZBT)
Memory Size:
18Mbit
Memory Organization:
512K x 36
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
3.5 ns
Voltage - Supply:
2.375V ~ 2.625V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)