Renesas Electronics Corporation 70V3589S166DRG8
Part No.:
70V3589S166DRG8
Package:
208-BFQFP
Description:
IC SRAM 2MBIT PARALLEL 208PQFP
Shipping
70V3589S166DRG8 Information
Package/Case:
208-BFQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Memory Size:
2Mbit
Memory Organization:
64K x 36
Clock Frequency:
166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
3.6 ns
Voltage - Supply:
3.15V ~ 3.45V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)